• Σύνοψη
  • Ομιλητές
  • Διακρίσεις
  • Πρακτικά

 

ACSTAC 2013

Εννιακόσιοι μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από 54 σχολεία της Ελλάδας, τη Γερμανία και την Τουρκία είχαν την ευκαιρία για 3 ημέρες να λειτουργήσουν ως πραγματικοί επιστήμονες στο πλαίσιο του καινοτόμου και μοναδικού στον κόσμο συνεδρίου, που φέρει από φέτος πιστοποίηση από το CERN. Η διοργάνωση του ACSTAC επιβεβαιώνει τη δυναμική και πρωτοποριακή παρουσία του Κολλεγίου Ανατόλια σε εκπαιδευτικά θέματα που σχετίζονται με την Επιστήμη και την Τεχνολογία, προσφέροντας την ευκαιρία σε μαθητές όλων των σχολείων να συμμετάσχουν σε αυτήν την προσομοίωση επιστημονικού συνεδρίου για μαθητές. Παράλληλα οι συμμετέχοντες είχαν τη σπάνια ευκαιρία να παρακολουθήσουν ομιλίες διακεκριμένων επιστημόνων διεθνούς βεληνεκούς. Οι φετινοί προσκεκλημένοι του ACSTAC 2013 ήταν ο Ακαδημαϊκός Αθανάσιος Φωκάς, Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Καίμπριτζ, η Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, φυσικός, ερευνήτρια και συντονίστρια στο ALICE Outreach στο CERN, John Zakos, Chief Innovation Officer της εταιρείας ΜyCyberTwin. Μέσω Skype μίλησε στους μαθητές ο Andreas Mershin, ερευνητής στο MIT Center for Bits and Atoms. 

Ο διαγωνισμός μαθηματικών και λογικών γρίφων ACALC (The Anatolia College Annual Logic Competition) πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το ΝΟΗΣΙΣ, με τη συμμετοχή 115 ομάδων από 49 σχολεία της Ελλάδας, Γερμανίας και Τουρκίας, 

Δρ. Αθανάσιος Φωκάς, διακεκριμένος Έλληνας μαθηματικός, γνωστός για τη δουλειά του στον τομέα των μη γραμμικών μερικών διαφορικών εξισώσεων- συχνά αναφέρεται ως ένας από τους σπουδαιότερους Έλληνες μαθηματικούς στον κόσμο

Δρ. Χρήστος Μασσαλάς, ο οποίος διετέλεσε πρύτανης στο πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων, πρόεδρος του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, πρόεδρος του Συμβουλίου Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΣΑΠΕ) και συγγραφέας αρκετών βιβλίων, μονογραφιών και περισσότερων από 100 πρωτότυπων ερευνητικών εργασιών

Δρ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, φυσικός, μελετητής και συντονίστρια στο ALICE Outreach στο CERN

Δρ. Andreas Mershin, ερευνητής στο MIT Center for Bits and Atoms

Δρ. John Zakos, ένας εξαιρετικά δημιουργικός ελληνοαυστραλός επιστήμονας της Τεχνητής Νοημοσύνης

 

 

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ & ΕΚΘΕΣΕΩΝ

Βραβεία για τη δυνατότητα επιχειρηματικής διάστασης

 «Hydrobot»  Δημήτρης Καρακώστας, Γεώργιος Ραμιάς (1ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου) «ΕΧΑPOT» Βασιλειάδου Μαριαλένα, Δομνίκη Αθανασιάδου, Χριστίνα Κατσούλη, Χριστίνα Φουντουκίδου, IreneMavridis, Κωνσταντίνος Βύζας, Μάριος Κόστιτς, Τηλέμαχος Αλυμπάκης, Χριστίνα Μόσχου, ΥihaoHuang, Δημήτρης Κυριακούδης, Ευστάθιος Εμμανουήλ Ζλάτης, Αιμιλία Θεοδοσίου, Γιώργος Καραφυλλίδης, Ηρώ Γκριμπίζη, Γιώργος Σταύρου, Νίκος Γεμενετζής Μακρής, Παρμενίων Πατιάς, Σταύρος Κωνσταντινίδης, Βαγγέλης Σέμογλου, Θοδωρής Μαριόγλου, Βίλλυ Καμπέρογλου (ΙΒ Κολλεγίου Ανατόλια)

«The effect of concentration on apparent specific gravity of solutions of polyols compared to solutions of sucrose» Christina Lewis, Nikos Nikolopoulos & EmmaTzanini (Hellenic American Educational Foundation & 3ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου)

ΕΡΓΑΣΙΕΣ

1ο βραβείο καλύτερης εργασίας: «Η μέτρηση της ηχορύπανσης με την αξιοποίηση των Smartphones» Κοσμίδης Πασχάλης, Μπέλλου Μαρία, Φραγκουδάκη Ελένη (Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

2ο βραβείο καλύτερης εργασίας: «The Effect of Concentration on Apparent Specific Gravity of Solutions of Polyols Compared to Solutions of Sucrose». Christina Lewis, Nikos Nikolopoulos & Emma Tzanini (Hellenic American Educational Foundation & 3ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου)

1ο βραβείο ενδιαφέρουσας εργασίας: «Μέτρηση ειδικού φορτίου ηλεκτρονίου» Χάρις Λιούγκα και Βανέσσα Λυμπεροπούλου (Κολλέγιο Αθηνών)

2ο βραβείο πιο ενδιαφέρουσας εργασίας: «Η μέτρηση της ηχορύπανσης με την αξιοποίηση των Smartphones» Κοσμίδης Πασχάλης, Μπέλλου Μαρία, Φραγκουδάκη Ελένη (Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

1ο βραβείο πρωτότυπης εργασίας: «Πειραματική Επαλήθευση του φαινομένου Ντόπλερ» Αντωνακούδης Σωτήρης, Λευτέρης Μανόπουλος, Βίκτωρ Μωυσής, Χάρης Αποστολίδης (Κολλέγιο Ανατόλια )

2ο βραβείο πρωτότυπης εργασίας: «Η μέτρηση της ηχορύπανσης με την αξιοποίηση των Smartphones» Κοσμίδης Πασχάλης, Μπέλλου Μαρία, Φραγκουδάκη Ελένη (Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

1ο βραβείο τεκμηριωμένης εργασίας: «Τρόποι Θέρμανσης» Αικατερίνη Παπαγεωργίου, Ρωμανός Μπολώτας, Φίλιππος Νάκας, Παρασκευάς Αυγερινός (Κολλέγιο Αθηνών)

2ο βραβείο τεκμηριωμένης εργασίας: «Η Αγωγιμότητα των Ηλεκτρολυτών και η εξάρτηση από τη συγκέντρωση των διαλυμάτων» Γιόρτσιου Αγγελική, Μαλλιώρα Αναστασία (Κολλέγιο Δελασάλ) Μαθηματικά Καλύτερη εργασία: «Η ανισότητα αναδιάταξης. Προβλήματα και Εφαρμογές» Μαρία Τίρτα, Γιώργος Χρίστογλου (Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη & 14ο Λύκειο Θεσσαλονίκης)

1ο βραβείο για τεκμηριωμένη εργασία: «Η επίδραση της μουσικής στην επίδοση δοκιμασιών πρακτικής νοημοσύνης» Δεληγιαννάκη Αρετή, Καρόζας Νίκος, Κωνσταντινίδη Αλεξία (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

2ο βραβείο για τεκμηριωμένη εργασία: «Πλατωνικά Στερεά: Η Κρυμμένη Αρμονία του Σύμπαντος» Γιαννοπούλου Δανάη (Κολλέγιο Αθηνών)

1ο βραβείο για την πιο ενδιαφέρουσα εργασία: «Η Θεωρία του Χάους» Αλειφέρη Αντιγόνη, Αλεξανδράκη Ελένη (Κολλέγιο Αθηνών)

2ο βραβείο για την πιο ενδιαφέρουσα εργασία: «Nash Equilibrium/Riddle The general theory and its applications» Σάββας Σφαιρόπουλος (Pinewood International Schools)

1ο βραβείο για την πιο πρωτότυπη εργασία: «Τα Μαθηματικά και ο Χορός» Ευαγγελία Κυρκούση (Koλλέγιο Ανατόλια)

2ο βραβείο για την πιο πρωτότυπη εργασία: «Αθροίζοντας για τα Μαθηματικά και Όχι για την Άθροιση» Βασιλείου Άγγελος και Βασιλείου Παναγιώτης (Κολλέγιο Αθηνών) Πληροφορική Καλύτερες Εργασίες: «Κατασκευή Απτικού Συστήματος Ελέγχου» Νίκος Αγκαθέρης, Γεώργιος Παπαδόπουλος (Κολλέγιο Αθηνών) & «Ανάπτυξη και υλοποίηση υπολογιστικών μοντέλων συντονισμένης κίνησης ζώων: Σμήνη πτηνών και αποικίες μυρμηγκιών» Χρήστος Πόριος (1 ο Λύκειο Αλεξανδρούπολης)

Οι πιο ενδιαφέρουσες:

«Augmented Reality (Επαυξημένη Πραγματικότητα)» Νούσιος Στέργιος και Τζήκας Ρήγας (Κολλέγιο «Ανατόλια», Εκπαιδευτήρια «Μαντουλίδη»)

«Οι Πλεγματικές Υπολογιστικές Υποδομές (GRID) και η χρήση τους στο πείραμα ATLAS» Μαγγίρα Ιωάννα, Ντεβρεντλής Άγγελος, Σταμκοπούλου Δήμητρα (Γενικό Λύκειο Αριστοτελείου Κολλεγίου Θεσσαλονίκης)

Οι πιο πρωτότυπες:

«Κατασκευή Απτικού Συστήματος Ελέγχου» Νίκος Αγκαθέρης, Γεώργιος Παπαδόπουλος (Κολλέγιο Αθηνών)

 «Students’ Perception of One-to-one tablets» Mehmet Can Alaca, Can Özdemir, Mert Karakaş (Hisar School)

Οι πιο ορθά τεκμηριωμένες:

«Έφηβοι και πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης: Έρευνα μέσω του facebook!» Αθανασία Κώστα, Δανάη Κονταξή, Μαρίνα Νάκου, Αγγελική Τσούβαλη (5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων)

«Ανάπτυξη και υλοποίηση υπολογιστικών μοντέλων συντονισμένης κίνησης ζώων: Σμήνη πτηνών και αποικίες μυρμηγκιών» Χρήστος Πόριος (1 ο Λύκειο Αλεξανδρούπολης)

ΕΚΘΕΣΕΙΣ

Βιολογία

1ο βραβείο: «Κυνηγώντας τα... μικρόβια» Αναστασία Πολίτου, Παρασκευάς Μπέλλος, Ιωάννης Καμπανός (Εκκλησιαστικό Σχολείο Νεάπολης )

2ο βραβείο: «H τέχνη της μουμιοποίησης» Ευγενία Χατζηαδαμίδου, Κοραλία Τσάβου, Μαρία Γκροζντάνοβα (Κολλέγιο Ανατόλια)

3ο βραβείο: «Τhe Beagle Project» Ναυσικά Τζιογκίδου, Βασίλειος Τσιούγκος, Τρεβλοπούλου Δέσποινα, Γεωργουλάς Θάνος, Μπήλεβ Ελένη, Μιμιλίδου Παναγιώτα, Νικόλαος Χαριτάκης (1ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου)

Πληροφορική

1ο βραβείο: «Ρομποτική Κατασκευή Ελληνικού Καφέ» Παπιάς Αθανάσιος, Κόντης Μηνάς – Μάριος, Γαβρίδης Δημήτριος, Θεοδοσιάδης Παύλος (Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας) & «Το Έξυπνο Σπίτι» Μιχάλης Κακλιός, Ειρήνη Κασδαγλή (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

2ο βραβείο: «Το έξυπνο πότισμα των καλλιεργειών» Δημήτρης Ταραλής, Χαρά-Κωνσταντίνα Πιερή, Δημήτρης Σιαπέρας, Νικόλαος Σουλουνιάς, Δημήτρης Ρούστας (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

3ο βραβείο: «The Ban Project» Χρήστος Βάσσος, Μιχάλης Αθανασάκης (Κολλέγιο Ανατόλια)

Χημεία

1ο βραβείο: «Τα χρώματα της Φύσης» Βικτώρια και Ευσταθία Χατζηχαραλάμπους, Ειρήνη Στέργου, Ευστράτιος Σπανός, Μιχάλης Δεληγιάννης, Δανάη Βασιλείου, Βασιλική Βλουτέλλη, Ευσταθία Μάντζαρη (1 ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης)

2ο βραβείο: «Bacteria Battery» Λαλιώτη Μαριαγνή, Τσαλιγοπούλου Άννα, Μαριαλένα Βασιλειάδου, Αλίκη Στογιάννου (Κολλέγιο Ανατόλια)

3ο βραβείο: «An investigation of Pollution in the Thermaikos Gulf and its effects on marine organisms» Καραγιαρίδη Αλέξανδρα, Μαριάννα Ναλμπάντη, Γιάννης Σαραβέλος, Χρήστος Βάσσος, Βασιλική Χιώτη (Κολλέγιο Ανατόλια)

Μαθηματικά

1ο βραβείο: «Searching for Equilibria» Σάββας Σφαιρόπουλος (Pinewood International Schools)

2ο βραβείο: «Πρακτική μέθοδος υπολογισμού του π» Γιάννης Ραβάνης, Δημήτρης Κουρούτης (Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα)

3ο βραβείο: «Mαθηματικά και Λογοτεχνία» Ακουαρόνε Ελένη, Στογιάννου Αλίκη, Τσιτσιλιάνου Αλεξάνδρα, Βαγιάκου Ουρανία (Κολλέγιο Ανατόλια) & «Πλατωνικά Στερεά» Μητρούση Σοφία (Κολλέγιο Ανατόλια)

Φυσική

1ο βραβείο: «Ανάπτυξη μοντέλου για την πολεοδομική σχεδίαση μιας οικολογικής πόλης» Καρόζας Νίκος, Νικολιδάκη Άννα, Μακρή Κωνσταντίνα, Οικονόμου Μιχάλης, Ριζοπούλου Χρυσάνθη, Σουλούνια Φαίδρα, Παπαγεωργίου Γεώργιος, Τσίννας Κωνσταντίνος (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

2ο βραβείο: «Aνακρίνοντας το φως» Ραφαήλ Κουμαριανός, Αναστασία Ρεπούλιου (εκπαιδευτήρια Γιαννόπουλου)

3ο βραβείο: «Μια καρέκλα...αλλιώς» Μαργαρίτα Γιαννασίδου, Ιωάννα Βαφειάδου, Γιώργος Κρυστάλλης (Κολλέγιο Ανατόλια)

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ACALC

Στον διαγωνισμό μαθηματικών και λογικών γρίφων ACALC (The Anatolia College Annual Logic Competition) νικητές αναδείχθηκαν οι Καρπώνης Δημήτρης, Κουκουλεκίδης Νικόλαος, Βλαχοπαναγιώτης Θεοχάρης (Κολλέγιο Ανατόλια) 

 

Αφίσα 2013

ANATOLIA GR2013

Booklet 2013

ACSTAC conference booklet 2013 pdf page 001 1