• Overview
  • Speakers
  • Awards
  • Proceedings

 

ACSTAC 2013

900 high school and middle school students from 54 schools in Greecce, Germany and Turkey participated in the 3rd ACSTAC, replicating the structure and feel of a professional scientific conference for all participants. ACSTAC continues the long-standing tradition of Anatolia College, offering innovative and substantial education to students on Science and Technology. ACSTAC 2013 participants and visitors had the opportunity to meet and attend keynote presentations of distinguished scientists. This year's keynote speakers were Dr. Athanasios Fokas, Professor at Cambridge University, Dr. Despoina Chatzifotiadou, physisist, researcher and director of ALICE Outreach (CERN), John Zakos, Chief Innivation Officer in MyCyberTwin and Dr. Andreas Mershin, researcher at MIT Center for Bits and Atoms (via Skype).

Also, 115 teams of students form Greece, Germany and Turkey participated in the 3rd Anatolia College Annual Math and Logic Competition that took place in cooperation with Noesis (Science Center and Technological Museum of Thessaloniki).

 

Dr. Athanasios Fokas, a distinguished Greek mathematician, known for work in the field of nonlinear partial differential equations and often referred to as one of the greatest Greek mathematicians of our times

Dr. Christos Massalas, who has served as Dean of the University of Ioannina, President of the University of Western Macedonia, is the Chairman of the Board of Higher Education (SAPE) and author of several books, monographs and more than 100 original research papers

Dr. Despina Hatzifotiadou, physicist, researcher and ALICE Outreach Coordinator at CERN

Dr. Andreas Mershin, research scientist at the MIT Center for Bits and Atoms

Dr. John Zakos, a highly creative Greek-Australian computer scientist

 

PAPER and EXHIBITION AWARDS

Innovation and Entrepreneurial Potential Awards

«Hydrobot»  Δημήτρης Καρακώστας, Γεώργιος Ραμιάς (1ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου)

«ΕΧΑPOT» Βασιλειάδου Μαριαλένα, Δομνίκη Αθανασιάδου, Χριστίνα Κατσούλη, Χριστίνα Φουντουκίδου, IreneMavridis, Κωνσταντίνος Βύζας, Μάριος Κόστιτς, Τηλέμαχος Αλυμπάκης, Χριστίνα Μόσχου, ΥihaoHuang, Δημήτρης Κυριακούδης, Ευστάθιος Εμμανουήλ Ζλάτης, Αιμιλία Θεοδοσίου, Γιώργος Καραφυλλίδης, Ηρώ Γκριμπίζη, Γιώργος Σταύρου, Νίκος Γεμενετζής Μακρής, Παρμενίων Πατιάς, Σταύρος Κωνσταντινίδης, Βαγγέλης Σέμογλου, Θοδωρής Μαριόγλου, Βίλλυ Καμπέρογλου (ΙΒ Κολλεγίου Ανατόλια)

«The effect of concentration on apparent specific gravity of solutions of polyols compared to solutions of sucrose» Christina Lewis, Nikos Nikolopoulos & Emma Tzanini (Hellenic American Educational Foundation & 3ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου)

PAPERS

1st Award-Best Paper: «Η μέτρηση της ηχορύπανσης με την αξιοποίηση των Smartphones» Κοσμίδης Πασχάλης, Μπέλλου Μαρία, Φραγκουδάκη Ελένη (Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

2nd Award-Best Paper: «The Effect of Concentration on Apparent Specific Gravity of Solutions of Polyols Compared to Solutions of Sucrose». Christina Lewis, Nikos Nikolopoulos & Emma Tzanini (Hellenic American Educational Foundation & 3ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου)

1st Award-Most Interesting Paper: «Μέτρηση ειδικού φορτίου ηλεκτρονίου» Χάρις Λιούγκα και Βανέσσα Λυμπεροπούλου (Κολλέγιο Αθηνών)

2nd Award-Most Interesting Paper: «Η μέτρηση της ηχορύπανσης με την αξιοποίηση των Smartphones» Κοσμίδης Πασχάλης, Μπέλλου Μαρία, Φραγκουδάκη Ελένη (Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

1st Award-Most Original Paper: «Πειραματική Επαλήθευση του φαινομένου Ντόπλερ» Αντωνακούδης Σωτήρης, Λευτέρης Μανόπουλος, Βίκτωρ Μωυσής, Χάρης Αποστολίδης (Κολλέγιο Ανατόλια )

2nd Award-Most Original Paper «Η μέτρηση της ηχορύπανσης με την αξιοποίηση των Smartphones» Κοσμίδης Πασχάλης, Μπέλλου Μαρία, Φραγκουδάκη Ελένη (Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

1st Award-Best Documented Paper: «Τρόποι Θέρμανσης» Αικατερίνη Παπαγεωργίου, Ρωμανός Μπολώτας, Φίλιππος Νάκας, Παρασκευάς Αυγερινός (Κολλέγιο Αθηνών)

2nd Award-Best Documented Paper: «Η Αγωγιμότητα των Ηλεκτρολυτών και η εξάρτηση από τη συγκέντρωση των διαλυμάτων» Γιόρτσιου Αγγελική, Μαλλιώρα Αναστασία (Κολλέγιο Δελασάλ) Μαθηματικά Καλύτερη εργασία: «Η ανισότητα αναδιάταξης. Προβλήματα και Εφαρμογές» Μαρία Τίρτα, Γιώργος Χρίστογλου (Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη & 14ο Λύκειο Θεσσαλονίκης)

1st Award-Best Documented Paper: «Η επίδραση της μουσικής στην επίδοση δοκιμασιών πρακτικής νοημοσύνης» Δεληγιαννάκη Αρετή, Καρόζας Νίκος, Κωνσταντινίδη Αλεξία (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

2nd Award-Best Documented Paper: «Πλατωνικά Στερεά: Η Κρυμμένη Αρμονία του Σύμπαντος» Γιαννοπούλου Δανάη (Κολλέγιο Αθηνών)

1st Award-Most Interesting Paper: «Η Θεωρία του Χάους» Αλειφέρη Αντιγόνη, Αλεξανδράκη Ελένη (Κολλέγιο Αθηνών)

2nd Award-Most Interesting Paper: «Nash Equilibrium/Riddle The general theory and its applications» Σάββας Σφαιρόπουλος (Pinewood International Schools)

1st Award-Most Original Paper: «Τα Μαθηματικά και ο Χορός» Ευαγγελία Κυρκούση (Koλλέγιο Ανατόλια)

2nd Award-Most Original Paper: «Αθροίζοντας για τα Μαθηματικά και Όχι για την Άθροιση» Βασιλείου Άγγελος και Βασιλείου Παναγιώτης (Κολλέγιο Αθηνών) Πληροφορική Καλύτερες Εργασίες: «Κατασκευή Απτικού Συστήματος Ελέγχου» Νίκος Αγκαθέρης, Γεώργιος Παπαδόπουλος (Κολλέγιο Αθηνών) & «Ανάπτυξη και υλοποίηση υπολογιστικών μοντέλων συντονισμένης κίνησης ζώων: Σμήνη πτηνών και αποικίες μυρμηγκιών» Χρήστος Πόριος (1 ο Λύκειο Αλεξανδρούπολης)

Most Interesting Papers:

«Augmented Reality (Επαυξημένη Πραγματικότητα)» Νούσιος Στέργιος και Τζήκας Ρήγας (Κολλέγιο «Ανατόλια», Εκπαιδευτήρια «Μαντουλίδη»)

«Οι Πλεγματικές Υπολογιστικές Υποδομές (GRID) και η χρήση τους στο πείραμα ATLAS» Μαγγίρα Ιωάννα, Ντεβρεντλής Άγγελος, Σταμκοπούλου Δήμητρα (Γενικό Λύκειο Αριστοτελείου Κολλεγίου Θεσσαλονίκης)

Most Original Papers:

«Κατασκευή Απτικού Συστήματος Ελέγχου» Νίκος Αγκαθέρης, Γεώργιος Παπαδόπουλος (Κολλέγιο Αθηνών) & «Students’ Perception of One-to-one tablets» Mehmet Can Alaca, Can Özdemir, Mert Karakaş (Hisar School)

Best Documented Papers:

«Έφηβοι και πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης: Έρευνα μέσω του facebook!» Αθανασία Κώστα, Δανάη Κονταξή, Μαρίνα Νάκου, Αγγελική Τσούβαλη (5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων) & «Ανάπτυξη και υλοποίηση υπολογιστικών μοντέλων συντονισμένης κίνησης ζώων: Σμήνη πτηνών και αποικίες μυρμηγκιών» Χρήστος Πόριος (1 ο Λύκειο Αλεξανδρούπολης)

EXHIBITIONS/CONSTRUCTIONS

Biology

1st Prize: «Κυνηγώντας τα... μικρόβια» Αναστασία Πολίτου, Παρασκευάς Μπέλλος, Ιωάννης Καμπανός (Εκκλησιαστικό Σχολείο Νεάπολης )

2nd Prize: «H τέχνη της μουμιοποίησης» Ευγενία Χατζηαδαμίδου, Κοραλία Τσάβου, Μαρία Γκροζντάνοβα (Κολλέγιο Ανατόλια)

3rd Prize: «Τhe Beagle Project» Ναυσικά Τζιογκίδου, Βασίλειος Τσιούγκος, Τρεβλοπούλου Δέσποινα, Γεωργουλάς Θάνος, Μπήλεβ Ελένη, Μιμιλίδου Παναγιώτα, Νικόλαος Χαριτάκης (1ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου)

Computers

1st Prize: «Ρομποτική Κατασκευή Ελληνικού Καφέ» Παπιάς Αθανάσιος, Κόντης Μηνάς – Μάριος, Γαβρίδης Δημήτριος, Θεοδοσιάδης Παύλος (Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας) & «Το Έξυπνο Σπίτι» Μιχάλης Κακλιός, Ειρήνη Κασδαγλή (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

2nd Prize: «Το έξυπνο πότισμα των καλλιεργειών» Δημήτρης Ταραλής, Χαρά-Κωνσταντίνα Πιερή, Δημήτρης Σιαπέρας, Νικόλαος Σουλουνιάς, Δημήτρης Ρούστας (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

3rd Prize: «The Ban Project» Χρήστος Βάσσος, Μιχάλης Αθανασάκης (Κολλέγιο Ανατόλια)

Chemistry

1st Prize: «Τα χρώματα της Φύσης» Βικτώρια και Ευσταθία Χατζηχαραλάμπους, Ειρήνη Στέργου, Ευστράτιος Σπανός, Μιχάλης Δεληγιάννης, Δανάη Βασιλείου, Βασιλική Βλουτέλλη, Ευσταθία Μάντζαρη (1 ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης)

2nd Prize: «Bacteria Battery» Λαλιώτη Μαριαγνή, Τσαλιγοπούλου Άννα, Μαριαλένα Βασιλειάδου, Αλίκη Στογιάννου (Κολλέγιο Ανατόλια)

3rd Prize: «An investigation of Pollution in the Thermaikos Gulf and its effects on marine organisms» Καραγιαρίδη Αλέξανδρα, Μαριάννα Ναλμπάντη, Γιάννης Σαραβέλος, Χρήστος Βάσσος, Βασιλική Χιώτη (Κολλέγιο Ανατόλια)

Μαθηματικά

1st Prize: «Searching for Equilibria» Σάββας Σφαιρόπουλος (Pinewood International Schools)

2nd Prize: «Πρακτική μέθοδος υπολογισμού του π» Γιάννης Ραβάνης, Δημήτρης Κουρούτης (Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα)

3rd Prize: «Mαθηματικά και Λογοτεχνία» Ακουαρόνε Ελένη, Στογιάννου Αλίκη, Τσιτσιλιάνου Αλεξάνδρα, Βαγιάκου Ουρανία (Κολλέγιο Ανατόλια) & «Πλατωνικά Στερεά» Μητρούση Σοφία (Κολλέγιο Ανατόλια)

Φυσική

1st Prize: «Ανάπτυξη μοντέλου για την πολεοδομική σχεδίαση μιας οικολογικής πόλης» Καρόζας Νίκος, Νικολιδάκη Άννα, Μακρή Κωνσταντίνα, Οικονόμου Μιχάλης, Ριζοπούλου Χρυσάνθη, Σουλούνια Φαίδρα, Παπαγεωργίου Γεώργιος, Τσίννας Κωνσταντίνος (Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία»)

2nd Prize: «Aνακρίνοντας το φως» Ραφαήλ Κουμαριανός, Αναστασία Ρεπούλιου (εκπαιδευτήρια Γιαννόπουλου)

3rd Prize: «Μια καρέκλα...αλλιώς» Μαργαρίτα Γιαννασίδου, Ιωάννα Βαφειάδου, Γιώργος Κρυστάλλης (Κολλέγιο Ανατόλια) 

 

Math and Logic Competition Winners

Καρπώνης Δημήτρης, Κουκουλεκίδης Νικόλαος, Βλαχοπαναγιώτης Θεοχάρης (Κολλέγιο Ανατόλια) 

Poster 2013

ANATOLIA ENG2013

Booklet 2013

ACSTAC conference booklet 2013 pdf page 001 1